Artykuły

Wdzięczność

Wdzięczność jest pięknym uczuciem. Kiedy je odczuwamy nasze serce wypełnia pokój i czułość. Lubimy to uczucie, ponieważ nas wzbogaca. Czujemy się wówczas lepsi, szczęśliwsi. Uczucie to płynie od nas do adresata naszej wdzięczności i z powrotem od adresata do nas. Pełna wymiana dobrych myśli, słów, uczuć i emocji. Wzbogaca nas i wzbogaca świat. Wdzięczność to dziękowanie, dziękowanie, dziękowanie…. Nieskończone dziękowanie. Za dobro, które nas spotyka, które doświadczamy. To zauważanie go w nas i w innych, w otaczającym nas świecie. To skupianie się na nim a przez to mnożenie go. Im więcej dajemy mu uwagi, energii, tym więcej go jest. Wdzięczność za życie, za zdrowie, za miłość, za pokój, za cudowne istoty, za dobre słowo, za uśmiech, za drobny gest życzliwości.

Ileż to jest powodów, aby to doświadczać i okazywać wdzięczność. Nieskończenie dużo. Każdy z nas pamięta takie zdarzenia, za które jesteśmy szczególnie komuś wdzięczni. W moim sercu jest ich bardzo dużo i codziennie staram się o tym pamiętać, wysyłając tym osobom dużo miłości, dobrych myśli, słów. Dziś przypomniałam sobie, jak bardzo jestem wdzięczna Jadzi, wspaniałej, ciepłej osobie, która przygarnęła mnie do swojego domu, gdy go nie miałam i otoczyła troskliwą opieką.

Pewnego wieczoru, gdy zziębnięta wróciłam do jej mieszkania, zastałam przygotowaną dla mnie gorącą herbatę i gorący termofor w moim łóżku. Wzruszyłam się tym niezmiernie. Jeszcze nikt tak o mnie nie zadbał, nie zatroszczył się. To było piękne. A Ona była zdziwiona, że tak bardzo jestem Jej wdzięczna. „To przecież takie naturalne. Nic nadzwyczajnego – mówiła. Jeszcze raz dziękuję Ci Jadziu za wielkie serce, jakie mi wtedy okazałaś.

Kiedyś słyszałam opowieść Jacka Kuronia, jak w czasie stanu wojennego został zatrzymany przez milicje. Skutego, eskortowanego, przewożono pociągiem do więzienia. Gdy tak siedział w pociągu zmęczony i zmartwiony, zobaczył młodą dziewczynę, która nie bacząc na groźnych milicjantów, uśmiechnęła się do niego. Uśmiech ten był dla niego promykiem słońca. Dał mu dużo radości i siły. Wtedy bardzo tego potrzebował. Mówił, że był jej bardzo wdzięczny za ten jeden uśmiech. My też bądźmy wdzięczni i dziękujmy za okazywaną nam życzliwość, serdeczność i obdarzajmy tymi pięknymi uczuciami innych, tworząc dobro na Ziemi.