Artykuły

Teraz jest najlepszy czas, aby wybaczyć…

Piszę ten tekst w czasie trwania Fali Słońca – Siły Bezinteresownej Miłości, według Kalendarza Majów, która mówi, że teraz jest najlepszy CZAS, aby przebaczyć. Czas przebaczenia istnieje nie tylko w Fali Słońca. Zawsze mamy stworzone warunki, aby darować sobie i naszym winowajcom przewinienia. Od nas tylko zależy czy chcemy to uczynić, czy też nadal tkwić będziemy w żalu, złości lub goryczy. Czy też wolimy rozdrapywać nasze rany, analizować szczegół po szczególe bolesne sytuacje, tracąc czas i energię na sprawy, które już minęły. Tkwiąc w tak niskich energiach (a żal, złość, poczucie winy, krzywdy są niskimi energiami), pozwalamy, aby w naszym ciele zagościła się choroba, która stopniowo, krok po kroku niszczyć będzie nas od wewnątrz.

Przykładem takiej sytuacji jest historia mojej przyjaciółki, która przez lata ”pielęgnowała’ w sobie poczucie winy, obwiniając się ( niesłusznie) o śmierć siostry. Nie pomagały żadne rozmowy, tłumaczenia. Trwająca ponad trzy lata „żałoba” spowodowała tak poważne wyniszczenie organizmu, że nastąpił moment krytyczny w jej życiu i wtedy obudziła się. Zapragnęła nagle być zdrową, wesołą, radosną osobą. Zapragnęła zachwycać się pięknem świata. Rzuciła w kąt „czarne ubrania”, z którymi wcześniej nie mogła się rozstać. Jej obecna garderoba nie akceptuje już czarnego koloru, tak jak jej umysł i serce. Czy trzeba było stracić aż tak dużo czasu i energii, aby przebaczyć? Na pewno nie. Jeśli ktoś wyrządził nam krzywdę, sprawił nam ból, nie trzymajmy długo go w sobie, bo ono z czasem rozrośnie się i napęcznieje nowymi bolesnymi emocjami. Postarajmy się jak najszybciej uwolnić się od niego. Są różne medytacje wybaczające, które mogą nam w tym pomóc. Bardzo często jedna medytacja nie pomoże nam definitywnie wybaczyć.

Zachodzące słońce za chmuramiKiedyś apostoł Piotr pytał Jezusa, ile razy ma wybaczyć, bo już siedem razy wybaczał. Wówczas Chrystus odpowiedział mu, że powinien siedemdziesiąt siedem razy. A ile razy my mamy wybaczyć? Odpowiedź znajdziemy w swoim sercu, gdy poczujemy, że jest ono już wolne od urazy i zagojone a nie sączy się z niego ból i żal. W mojej podróży przez życie stosowałam różne formy wybaczania. Teraz najbardziej skuteczne są dla mnie afirmacje Sain–Germaina, a jedna z nich to:

„JAM JEST Prawo Przebaczenia i Płomień pochłaniający każdą nieharmonijną działalność świadomości ludzkiej.”

Zróbmy wszystko, aby nasze serce było pełne miłości i przebaczenia, szczególnie w ten czas Świąt Bożego Narodzenia.